Prešernova koča na Stolu
Koča v zadnjih letih postala priljubljena destinacija lovilcev sončnih vzhodov in zahodov. Razgled z nekaj minut oddaljenega najvišjega vrha Karavank, Stola (2236 m), je namreč sapo jemajoč. Razgledna destinacija visoko nad Ljubljansko kotlino je dostopna po lahki planinski poti, zato se za obisk in prenočevanje v koči, odloča tudi vedno več družin.
Nadmorska višina:
2174 m
Območje:
Karavanke
Izhodišče:
Valvasorjev dom pod Stolom
Trajanje pohoda:
2h 45 min
Stol in z njim Prešernova koča imata velik in časten pomen tudi za slovensko planinsko organizacijo. Na njem se je namreč leta 1892 rodila ideja o ustanovitvi Slovenskega planinskega društva, nekdanjega društva slovenskih planincev, ki je delovalo od zadnjega desetletja 19. stoletja do konca druge svetovne vojne. Po vojni je bilo ustanovljeno Planinsko društvo Slovenije, ki se je leta 1948 preoblikovalo v Planinsko zvezo Slovenije, kot jo poznamo danes.
Koča je sicer odprta le slabe štiri mesece, in sicer v letni sezoni.
Za točen odpiralni čas pred obiskom preverite spletne strani Planinske zveze Slovenije.
Doživetje, ki ga lahko nudite otrokom, ko se dan radostno prebuja ali nežno tone v pozabo, je s Prešernove koče veličasten.
Dostop
Z avtoceste Ljubljana - Jesenice zavijemo za izvoz Lesce in cesti sledimo v smeri Žirovnice. Po nekaj km vožnje na križišču zavijemo desno za Žirovnico, nato hitro levo za Moste. Peljemo se mimo spomenika padlim borcem proti Završniškem jezeru in Valvasorjevem domu. Usmerimo se levo proti domu, kjer parkiramo na enem od parkirišč ob cesti v bližini planinskega doma.
Razgled
Veličastni razgledi na vzhodu segajo do Vrtače, Begunjščice in Košute. Proti jugovzhodu se pogled ustavi na Kamniških Alpah, Menini planini, Posavskem hribovju s Kumom ter na Gorjancih. Južna stran sega preko Ljubljanske kotline vse do Snežnika, vidimo Kranj, Radovljico, Blejsko jezero, Pokljuko in Triglav, ob lepem vremenu pogled sega vse do Dolomitov. Z vrha Stola vidimo tudi proti severu na strma pobočja Karavank, Celovško kotlino s Celovcem, proti vzhodu Obir, Peco in Svinško planino.