Hoja po zelo zahtevnih planinskih poteh je povezana s tveganji. Pri nezadostni pripravljenosti, pomanjkljivi opremi ali napačnemu ravnanju obstaja nevarnost padca in z njim poškodb ter ostalih nevarnostih, ki smo jim v gorah še prehitro lahko izpostavljeni vsi njeni obiskovalci.
Če ste bili z nami na dogodkih #gremovhribe in ste tudi sicer v prostem času nabirali »hribsko« kondicijo, so vas lepote gora in razgledov zagotovo očarale. In, kar je normalno, si želite še več in še višje. A previdno! Čari visokogorja so zapeljivi, vendar nikoli ne pozabite, da so varnost, preudarnost in ustrezna oprema na prvem mestu. Zato si, če v letošnji poletni planinski sezoni prvič vstopate v svet visokogorja, skrbno preberite 10 priporočil Združenja planinskih organizacij alpskega loka (CAA) o varnosti na zelo zahtevnih poteh.
Poleg tega vam predlagamo, da se ob planinskih začetkih vedno v gore podate z izkušenejšim planincem. Za prve korake na visokogorske ture si lahko najamete tudi planinskega ali gorskega vodnika ali se pridružite organiziranim planinskim izletom, ki potekajo v okviru planinskih društev in so vedno pod nadzorom za to usposobljenih strokovnjakov.
1. Skrbno načrtujte
Načrtovanje je ključ do varnih, užitka polnih tur. Natančno se pozanimajte o težavnosti, dolžini, dostopu in sestopu, vremenu in razmerah na poti.
2. Cilj prilagodite osebnim sposobnostim
Previsoko izbrana težavnostna stopnja zmanjšuje doživetje in lahko privede v nevarne situacije.
3. Uporabljajte popolno, normam ustrezajočo opremo
Plezalni pas, varovalni komplet in čelada: samo dosledna in pravilna uporaba opreme omogoča varnejšo hojo po zelo zahtevnih poteh. Za nujne primere imejte s seboj komplet prve pomoči in mobilni telefon.
4. Ob nevarnosti nevihte ne vstopajte na zahtevno planinsko pot
Udar strele pomeni življenjsko nevarnost. Dež, mokrota in mraz povečajo nevarnost padca.
5. Kritično preverite žično vrv in sidra
Padajoče kamenje, pritisk snega, drobljenje skale zaradi zmrzali in korozija lahko poškodujejo varovalne in druge naprave. Ne vstopajte na zaprte planinske poti.
6. Dvojno preverjanje ob vstopu
Medsebojno se kontrolirajte: spoj plezalnega pasu, povezava varovalnega kompleta s plezalnim pasom, čelado.
7. Vzdržujte zadostno varnostno razdaljo
Med dvema fiksnima točkama se sme gibati samo ena oseba.
8. Jasen dogovor ob srečevanju
Komunikacija in obzirnost preprečujeta nevarne situacije pri prehitevanju ali srečevanju.
9. Pozor, padajoče kamenje!
Previdno gibanje preprečuje sprožanje kamenja.
10. Spoštujte naravo in okolje
Potujte z javnimi prevoznimi sredstvi ali s skupinskim prevozom. Odpadke odnesite s seboj. Ne povzročajte hrupa.
Varen korak in srečno vam želimo!
Varen korak in srečno vam želimo!