Nekoč je bil v jezerski dolini planinski raj. Tam so bivale bele žene, mila in dobrosrčna bitja. Prikazovale so se tudi v dolini, pomagale siromakom v stiskah in ženam pri porodu. Če se je kdo pomotoma ali iz predrznosti približal njihovim bivališčem, so ga kamni in snežni plazovi, nevihte in toča prisilili k vrnitvi v dolino. V gorah so pasle svoje črede, ki jih je vodil velik bel kozel z zlatimi rogovi - Zlatorog. Njegovi rogovi so bili ključ do neizmernega skritega zaklada.
Mladi lovec iz doline Trente je rasel v varstvu belih žena. Lepemu dekletu iz doline je nosil šopke gorskih svetlic in si pridobil njeno ljubezen. Nekega dne pa je zasnubil dekle bogat beneški trgovec in dejal, da bi ji njen lovec moral, če bi jo imel dovolj rad, prinesti Zlatorogov zaklad. Obupan in užaljen se je lovec še isto noč odpravil na pot, da bi našel Zlatoroga. Zjutraj ga je zagledal na visoki skali, streljal nanj in pozabil na njegovo čudežno moč. Iz krvi smrtno ranjene živali so zrasle čudežne triglavske rože. Umirajoči Zlatorog je eno pojedel in v trenutku mu je povrnila veliko življenjsko moč. Zdirjal je proti lovcu, ta pa je prestrašen in oslepljen od sijaja zlatih rogov omahnil v prepad.
Zlatorog je v sveti jezi razdejal svoj gorski paradiž in za vedno izginil. Z njim so odšle tudi bele žene. Njegov zaklad je pa ostal skrit v gorah pod Triglavom. (prirejeno po različicah ljudske pripovedke)
Korenine mita o Zlatorogu segajo v evropsko gorsko pradavnino in Slovencem, po besedah Dušice Kunaver, cenjeni zbirateljici ljudskega in etnološkega gradiva, Zlatorog predstavlja, poleg Triglava, lipe in kralja Matjaža, enega najpomembnejših narodnih simbolov. Vir.
Tematika in razsežnost pripovedke sta brezčasna in vedno aktualna. Zgodba, med drugim, opozarja na usodno soodvisnost narave in človeka ter njune globoke medsebojne povezanosti. S tem v srcu in mislih nas je leta 2010 vodilo temu, da smo zasnovali akcijo Gremo v hribe in z njo Zlatorogovo transverzalo ponosa. Aktivno smo želeli prevzeti pobudo, ki stremi k ohranjanju čiste gorske narave, vzdrževanih planinskih poti in koč. Po sedmih letih akcije, več kot 70. dogodkih in številčno ter zvesto skupnostjo Zlatorogovih planincev, donacijah lokalnim planinskih društvom in odzivi, ki so presegli zastavljene načrte, počasi in vztrajno stopamo po poti, ki vodi k dobrim in trajnostnim ciljem.
A pot je tista, ki je pomembna. Zato po njej hodimo s Planinsko zvezo Slovenije. Ker nas vežejo iste korenine. In vodijo enake vrednote. Ker smo skupaj močnejši. Ker si vsi želimo čistega in varnega habitata za našega Zlatoroga. Za nas vse!