1. Primerna obutev in rezervne nogavice. Pohodniško obutev izberemo podobno kot za odrasle. Načeloma velja, da so pohodniški čevlji malenkost večji, ampak ne več kot za eno številko. Bolj kot sama cena in blagovna znamka čevljev, je pomembno, da so izdelani iz kakovostnih materialov. Pazimo predvsem na kakovost membrane (najbolj znan je material GORE-TEX) in podplata (primer je guma Vibram). Vse čevlje je dobro vsake toliko časa impregnirati, saj z uporabo izgubijo vodo odbojnost. Obstajajo posebna sredstva za impregnacijo, ki so prilagojena membranam in jih ne poškodujejo. Če želite otrokom prihraniti žulje, skrbno izberite tudi nogavice. Novejši materiali hitreje odvajajo vlago, zato so žulji redkejši. Če otroku obujemo priporočljivo kombinacijo kvalitetnih pohodniških čevljev in kvalitetne pohodniških nogavic, potem do žuljev načeloma ne pride.
2. Primerna oblačila, ki se hitro posušijo in vetrovka – Oblačimo se po t.i. »tehniki čebulnega oblačenja«. Prvi sloj je hitro sušeča majica, sledi toplotni sloj in na koncu nekaj vetro- ali vodo- odbojnega. Glavno vodilo pri izbiri naj bo, da otroke oblečemo podobno kot oblečemo sebe. Pri dojenčkih upoštevamo, da so večinoma bolj ali manj na izletu pri miru, kar pomeni da jih je dobro toplo obleči, hkrati pa stalno preverjati da jim morda ni prevroče. Dojenček ima namreč omejeno sposobnost termo regulacije, kar pomeni, da telo še ni tako odzivno kot je naše, če se znajde v vročih ali hladnih razmerah. Pozimi je dobro paziti tudi na okončine in da mu primerno zaščitimo kožo na obrazu.
3. Rezervna oblačila. Ne glede na letni čas je zelo pomembno, da imamo s seboj komplet rezervnih toplih oblačil in rokavice. V primeru, da se otrok močno znoji, priporočamo, da s sabo vedno vzamete rezervno majico iz materiala iz umetnih vlaken, ki se hitro sušijo.
4. Pokrivalo. Kapa, trak ali rutica so odlična zaščita pred soncem ali mrazom. Poleti je to lahek klobuček, ki po možnosti pokrije tudi vrat, ali rutica. Ne glede na letni čas s seboj vzemite tudi kapo, da otroka zaščitite pred vetrom ali morebitnem mrazom.
5. Sončna očala. Nekateri sončna očala otrokom priporočajo že od rojstva, še posebej, če se odpravite v hribe, kjer je sonce močnejše. Zelo moteča je tudi kombinacija snega in sonca.
6. Zaščitna krema za sončenje. Ne glede na letni čas otroka zaščitimo proti soncu, saj je v gorah sonce še bolj nevarno, kot v dolini. Pozimi priporočamo tudi mastno zaščitno kremo proti mrazu.
7. Dovolj tekočine. Ne glede na letni čas je najbolj primerna tekočina za hidracijo voda. V hladnih dneh lahko vodo zamenjamo s termovko s čajem.
8. Malica. Količina je odvisna od dolžine poti in gostinske ponudbe na poti. Primerni so domači sendviči, različni energijski prigrizki in sadje. K pripravi malice povabite tudi otroke, saj jo bodo veliko rajši pojedli. Na cilju pa si le privoščite lokalno domačo hrano, ki jo ponujajo v večini planinskih domov.
9. Sredstvo proti klopom in mrčesu. Klop je v Sloveniji zelo razširjen tudi v višjih legah. Zaščitite otroke in sebe s sredstvi proti klopom. Ko se vrnete domov, se vedno temeljito preglejte, če niste katerega prinesli s seboj.
10. Prva pomoč. Ta naj obvezno vsebuje obliže, fiziološko raztopino, dezinfekcijsko sredstvo in kremo/gel, ki pomaga pri pikih insektov.
11. Čelna svetilka. Pride prav predvsem na daljših pohodih, kjer načrtujemo tudi spanje v planinski koči in če nas preseneti tema.
12. Ustrezna nosilka ali nahrbtnik. Če imate možnost, začnite z nošnjo v t.i. raztegljivem traku, ki je primerna do približno tretjega meseca. Okrog tretjega meseca, ko otrok že večinoma samostojno drži glavico, se dobro obnesejo kvalitetne nosilke. Ko otrok začne samostojno sedeti, je najbolj ustrezen za prenašanje otrok kakovosten nahrbtnik.
13. Otroški nahrbtnik. Če je otrok že samostojen pohodnik, lahko skupaj z njim izberete primeren nahrbtnik, kar je lahko dodatna motivacija za izlet. Pri tem upoštevajte otrokovo željo po nošnji nahrbtnika in tega obremenite tako, da bo otrok v hoji še vedno užival.
Prispevek je delo avtoric slovenskega bloga za aktivno preživljanje časa z otroki kamzmulcem.si. Blog je kmalu po objavi postal spletni popotniško-izletniški svetovalec, na katerega se obrnejo starši, ko se odločajo, kam na daljše počitnice ali na krajši izlet z mulci ter ko potrebujejo nasvete iz prve roke za varno in prijetno pot z družino.